Kako ohranjati notranjo stabilnost in okrepiti zunanjo avtoriteto

Cilji:

  • spoznati, kdo so nasprotniki avtoritete;
  • vzpostaviti notranjo stabilnost, samostojnost in sposobnost samoobvladovanja;
  • krepiti stik z jazom – središčem osebnosti;
  • osvojiti  notranjo – psihološko avtoriteto ter zunanjo – avtoriteto v interakciji z drugimi ljudmi, kot so razred, kolektiv, družina, …
  • spoznati, kdo so nasprotniki avtoritete;

Daljša predstavitev vsebine:

Vsi, ki se pri svojem delu srečujemo z ljudmi, vemo, kako težko je v tem stiku priti drugemu blizu in hkrati ostati sam svoj. Nobenega znanja, izkušenj in pomoči ne moremo zares ponuditi, če se sočloveku dovolj ne približamo in odpremo. V tej odprtosti pa obstaja nevarnost, da izgubimo svojo notranjo stabilnost in avtoriteto.

Avtoriteta je v pedagoških, socialnih in drugih poklicih pomembna kvaliteta in hkrati tista, ki jo zelo pogrešamo. Vendar je pogosto vezana na funkcijo ali vlogo, ki jo živimo, ne pa na svoj resnični notranji temelj, ki ga predstavlja jaz – ali notranje središče osebnosti.  In prav tukaj tiči razlog, da zgubljamo svojo avtoriteto kot učitelj, profesor, terapevt, voditelj, mati, oče, … Avtoriteta je kvaliteta našega jaza in če želimo biti avtoriteta zunaj sebe, je s tem tesno povezana tudi avtoriteta v nas samih. Zmoremo nadzorovati svoja čustva? Lahko znotraj sebe uskladimo različne in nasprotne si glasove glede iste zadeve? Lahko slišimo svoj notranji glas, ki je osvobojen vseh omejitev in zato najbolj objektiven opazovalec? Če tega še ne zmoremo, je dobro, da se podamo na pot samoraziskovanja in učenja. To nas bo pripeljalo do notranje stabilnosti, avtoritete našega jaza, ki bo v stiku z vlogo in njeno avtoriteto postala vizija lastnega razvoja in razvoja otrok, mladostnikov in vseh tistih, s katerimi preživimo velik del našega življenja.

Izvajalka seminarja:

Rožana Grdina, Akademija za psihosintezo

Informacije in naročila:

rozana.grdina@center-psihosinteza.org, 040 287 720

Preberite več o tej temi v članku: Pomen avtoritete v poklicnem in osebnem življenju

Napiši komentar