Kako se ustrezno soočati z jezo in agresivnostjo

Cilji:

  • razumevanje »anatomije« agresivnosti in čustva jeze
  • poiskati primeren način lastnega odzivanja na agresivnost
  • kako ustvarjalno uporabiti čustvo jeze
  • kako vpostaviti stik z agresivnim uporabnikom
  • kako pri sebi in uporabniku preobraziti čustvo jeze in agresivnosti

Daljša predstavitev vsebine:

Veliko ljudi, ki se je udeležilo enodnevnega seminarja Ravnanje s težavnimi uporabniki, je izrazilo željo po daljšem in temeljitejšem poglabljanju v tematiko, ki je pri delu z ljudmi neizbežna. Zato smo pripravili vikend seminar, kjer se bodo udeleženci v objemu prijetnega vzdušja in strokovnega vodenja podali v iskanje novih in učinkovitih načinov ravnanja z zahtevnimi uporabniki.

2. del seminarja je namenjen učinkovitemu načinu odzivanja in ravnanja z jezo in agresivnostjo. Da je danes agresivnost vse bolj prisotna, ni več skrivnost. In da se ob reševanju tega problema pogosto znajdemo v stiski in nemočni, prav tako ne. Agresivni uporabniki, učenci, starši, sodelavci, nadrejeni postajajo nekaj običajnega. Medtem pa se strokovni delavec pred agresivnostjo na nek način “skriva” in pogosto ne najde učinkovitega načina soočanja z njo.

Opazimo lahko več načinov odnosa do jeze in agresivnosti:

  • Jeze in agresivnosti se bojimo. Strah nas povsem ohromi. To uporabniki opazijo. Počutijo se močnejše, gredo se igre moči. Tako izgubljamo svojo avtoriteto kot človek, pedagog, vzgojitelj, kot strokovni delavec.
  • Izbruhnemo povsem brez nadzora in to v najmanj primernem trenutku. To je lahko v razredu, zbornici, pisarni, na sestanku, doma … Ta izbruh pa potem obžalujemo in počasi zapademo v občutek krivde. Vrtimo se v začaranem krogu. V obeh primerih se počutimo nebogljeno.
  • Jezo potlačujemo in tako se se le ta kopiči v osebi kot zamera, črnogledost, pesimizem, kriticizem, sarkazem, … To so za osebo in za druge zelo naporna stanja. Pogosto pripeljejo prav tako do konflikta, četudi se je človek s potlačitvijo jeze temu želel izogniti. Pogosto pa pripelje tudi do bolezni, pomanjkanja energije, brezvoljnosti.

Jeza in agresivnost sta velik izziv. Izziv, ki pa nam prinaša velika darila. Strokovni delavec, ki se je uspešno soočil s svojo jezo, sčasoma tudi uspešno postavi zdrave meje, tako zanj kot za druge. To mu omogoča bolj vedro, ustvarjalno in odločno življenje ter delovanje, ki ga uporabniki za svoj razvoj potrebujejo.

 

Izvajalka seminarja:

Rožana Grdina, Akademija za psihosintezo

 

Informacije in naročila:

rozana.grdina@center-psihosinteza.org, 040 287 720

Preberite več o tej temi v članku: Ko zmaga jeza

Napiši komentar